ZX Spectrum+, test s paměťma

Protože mi pošta konečně doručila balíček s novou membránou a s paměťma 4164 můžu otestovat jak je na tom plusko s funkčností.

Nastrkal jsem paměti do patic. Zapnul jsem to a … nic. Teda obraz se objevil ale stejný jako bez CPU – neproběhne ani inicializace obrazovky.

Zapojil jsem si logickou sondu a dvě hodiny neúspěšně hledal závadu. Všechny signály vypadaly tak nějak v pořádku. Dál už na to dneska nemám nervy. Zítra to zkusím otestovat logickým analyzátorem (koupil jsem ho před půl rokem a ještě jsem ho ani nevybalil).

Tak analyzátor nevybalím – ještě jednou jsem se podíval na DPS a našel jsem na dvou místech prasklé napájení ke krajním video-pamětem. Ach jo taková začátečnická chyba,  já si ani nezměřím napájení. Opravil jsem prasklyny na DPS a vyzkoušel s pozitivním výsledkem – plusko už naběhne. Připojil jsem DivIDE a vyzkoušel nějaké gamesy a testy. Vše vypadá OK. Zatím to není 128k, ale alespoň vím že funguje.

Co dál?

Protože teď mám uvnitř spoustu volného místa navíc, můžu dovnitř nastrkat nějaký další hardware. Inspiraci co tam přidat jsem našel na fotkách Pavla Urbančíka i když styl vrabčího hnízda se mi moc nelíbí. Protože asi budu přidávat dozadu nějaký ten konektor a nechci zatěžovat originální plastový kryt vymyslel jsem si podpůrnou konstrukci. Vzal jsem z už zneužité písíčkové klávesnice kovovou desku, která sloužila jako podklad membrány. Desku jsem ořezal na správný rozměr ohnul část, aby kopírovala zadní stěnu spodního krytu. Postupně do ní vyřezávám otvory pro konektory a šroubky tak aby zapadla do krytu pluska a nesla váhu dalších konektorů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

forty nine + = fifty three